spis

Spis jest najważniejszym badaniem realizowanym przez statystykę publiczną, którym objęci są wszyscy mieszkańcy Polski.

więcej informacji na ten temat na stronie https://spis.gov.pl/

Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku ogłasza nabór uzupełniający na wolne miejsca w projekcie „Łączymy z energią..." na terenie 10 gmin Subregionu Zachodniego.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie https://oze.subregion.pl/2020/08/nabor-uzupelniajacy-w-ramach-projektu-laczymy-z-energia/

absolwent

Fundacja Znajdź Pomoc prowadzi rekrutację do projektu pt. "Droga do wymarzonej pracy dla absolwenta z niepełnosprawnością"

wiecej informacji w linku https://znajdzpomoc.pl/inne-projekty/absolwent/

Polska Grupa Górnicza informuje, że w miesiącu wrześniu br. nastąpi uruchomienie ściany C-8 w pokładzie 505wg, która będzie eksploatowana do końca czerwca 2021 r.

Pismo PGG Oddział KWK ROW

morawskie wrotaLGD Morawskie Wrota zaprasza na WEBINARIUM dotyczące ogłoszonego naboru na Tworzenie Przedsiębiorstw, które odbędzie się w dniu 2 MARCA 2021 r O GODZ. 15.00
Osoby zainteresowane wzięciem udziału prosimy o uzupełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego poniżej w załącznikach i odesłanie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 02.03.2021 do godz. 12.00
Na podany przez zgłaszanego w formularzu adres e-mail, w dniu WEBINARIUM ( godz.14.30) zostanie wysyłany link dostępu.
W związku z sytuacją COVID-19 nie planujemy szkolenia w formie stacjonarnej.
Więcej informacji w linku http://morawskie-wrota.pl/artykul/webinarium-jak-napisac-wniosek-o-dofinasowanie-na-tworzenie-przedsiebiorstw-zapisy

         Mieszkańcom naszego powiatu udostępniona została usługa online do samodzielnego zapisywania się na wizytę w sześciu uruchomionych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl. punktach nieodpłatnej pomocy prawnej. Dzięki temu można w prosty i wygodny sposób zarezerwować wizytę u prawnika, radcy prawnego czy adwokata.
        Jesteś w trudnej życiowej sytuacji, na przykład potrzebujesz pomocy w zakresie przygotowania wniosku do sądu w kwestiach rozwodu lub separacji, masz kłopoty mieszkaniowe, grozi ci eksmisja, masz problemy pracownicze, z egzekucją alimentów, odziedziczyłeś długi, nie wiesz do jakiego urzędu pójść po pomoc, masz inne problemy związane ze sprawami życia codziennego? Prawnik podczas porady sporządzi m.in. projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.
      Możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej lub mediacji w sześciu punktach nieodpłatnej pomocy prawnej uruchomionych przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śl., a zlokalizowanych na terenie całego naszego powiatu.
       Na wizytę można się umówić pod numer tel. 32 412 09 51 w godzinach pracy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Dodatkowo od teraz rezerwacji wizyty w punkcie można dokonać również samodzielnie o dowolnej porze za pomocą elektronicznego kalendarza wizyt Ministerstwa Sprawiedliwości.

Sprawdź, jak to zrobić!

szyste powietrze 2Dzisiaj został otwarty Punkt Informacyjno – Konsultacyjny programu "Czyste powietrze". Otwarcia punktu dokonał Wójt Tadeusz Chrószcz w obecności Zastępcy Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach pana Adama Lewandowskiego oraz Senator Rzeczypospolitej Polskiej pani Ewy Gawędy. Punkt mieści się w pomieszczeniu obok wejścia na parterze urzędu gminy. Wcześniej pisaliśmy o sposobie umawiania konsultacji z pracownikami urzędu.

Do odwołania nie ma możliwości wynajęcia sali w OSP Marklowice przy ul. Krakusa 14 oraz w budynku komunalnym przy ul. Wyzwolenia 154 (dawne GCI).

masz glos

W czasie pandemii ważna jest współpraca różnych środowisk, które na co dzień pracują i funkcjonują na jednym terenie. Razem łatwiej jest zadbać o edukację online, monitoring stanu drzew w gminie czy dobry projekt do budżetu obywatelskiego. Wszystkich gotowych do takiego zaangażowania wspiera program Fundacji Batorego – akcja Masz Głos, który właśnie rusza z nową edycją.

W dniu 28.05.2020r. zostały otwarte:
· Boisko przy SP 1 – czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 16:00-22:00 po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej pod numerem telefonu: 669-500-947

· Gminny Ośrodek Sportu po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 32 455 0292

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
- limit uczestników na każdym boisku- 14 osób +2 trenerów,
- odstęp pomiędzy grupami 15 minut,
- obowiązek zasłaniania twarzy do czasu wejścia na boisko, przebywając na boisku nie ma obowiązku zasłaniania twarzy,
- brak możliwości korzystania z zaplecza socjalnego,
- obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt,
- korzystanie z osobistego sprzętu sportowego,
- prowadzona będzie weryfikacja osób wchodzących na obiekt/uczestników.

Place zabaw pozostają zamknięte do odwołania w związku z brakiem stosownego rozporządzenia.

 ul goplanaW związku przystąpieniem do przebudowy odcinka ul. Goplany od skrzyżowania z ul. Gajową do łącznika z ul. Kilińskiego od dnia 24 lutego br. do dnia 30 kwietnia br. odcinek ten będzie wyłączony z ruchu wykonawcą robót jest:
FIRMA USŁUGOWA KOMPLEX
44-207 Rybnik-Wielopole
ul. Miodowa 5

DJI Albumpanorama 1567502831256Dokładnie 30 lat temu, tj. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze, wolne i demokratyczne po II wojnie światowej wybory do samorządów gmin.
Ogromny entuzjazm i zaangażowanie wielu ludzi, którzy uwierzyli, że można zmieniać Polskę lokalną, pozwolił na zmianę ówczesnego, często siermiężnego wizerunku wielu miasteczek, miast i gmin w Polsce.
Oczekiwania mieszkańców Marklowic były skierowane wiosną 1990 roku wobec ówczesnych kandydatów do Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego, z nadzieją reaktywowania Gminy Marklowice, co dzięki zaangażowaniu wybranych radnych stało się faktem, z dniem 30 grudnia 1994 roku.
W wielu miejscowościach, w tym i w Marklowicach, trzydzieści ostatnich lat było czasem radosnego tworzenia i modernizowania gmin, a często – bez przesady – zmian o charakterze skoku cywilizacyjnego.
Z okazji tego wspaniałego Święta Samorządowego - jako uczestnik ówczesnych pierwszych wyborów do samorządu – czuję się nieustanie zaszczycony, że z woli mieszkańców Marklowic mogłem budować nasze Marklowice oraz współpracować w tym dziele z wieloma mieszkańcami, działaczami społecznymi i radnymi wielu kadencji. Wolny samorząd w Polsce pozwolił również na ogromne zaangażowanie m.in. mieszkańców Marklowic.
Dziękuję wszystkim Marklowiczanom za wspólne budowanie naszego samorządu, który jest udziałem bardzo wielu zaangażowanych osób.
Z okazji dzisiejszego Święta składam wszystkim radnym różnych szczebli samorządu, działaczom społecznym i członkom stowarzyszeń, jak również wszystkim pracownikom administracji samorządowej jak najlepsze życzenia i satysfakcji w pozytywnym zmienianiu naszych małych ojczyzn.

Tadeusz Chrószcz
Wójt Gminy Marklowice

Przypominamy, Urząd Pocztowy w budynku Urzędu Gminy jest czynny:
Poniedziałek - czwartek w godzinach 8.00 - 15.00
(przerwa 12.00-12.30❗️)
Piątek w godzinach 13.00 - 20.00
(przerwa 17.30-18.00❗️)
w soboty i niedzielę NIECZYNNY

Informujemy, że w związku z rezygnacjami z udziału w projekcie „Łączymy z energią...", zwolniły się 2 miejsca na montaż instalacji fotowoltaicznej na terenie Gminy Marklowice.

Szczegóły znajdują się poniżej:

https://oze.subregion.pl/2020/09/wazne-dodatkowe-miejsca-w-naborze-uzupelniajacym-do-projektu-laczymy-z-energia-na-terenie-gminy-marklowice/

Od najbliższego poniedziałku, 25 maja, w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych rolnicy będą mogli załatwić wszystkie sprawy osobiście. W województwie śląskim i powiatach, gdzie zagrożenie epidemiczne jest podwyższone sytuacja będzie monitorowana na bieżąco.
To kolejny etap otwierania 18 maja ARiMR wznowiła częściowo obsługę interesantów w swoich placówkach. Rolnicy mogą załatwić w biurach powiatowych sprawy paszportowe i zgłoszenia zwierzęce, a w oddziałach regionalnych formalności związane z wnioskami inwestycyjnymi czy dotyczące działań premiowych.

1 sierpnia zmianie uległy niektóre kody Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Nowe kody dotyczyć będą w szczególności działalności rekreacyjnej oraz rozrywkowej. Zmieni się również brzmienie niektórych aktualnie obowiązujących kodów PKD dotyczących m.in. działalności związanej ze sportem, zakwaterowaniem oraz usługami gastronomicznymi.
Zmiana kodów PKD wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. 2020 poz. 1249).

Od 4 maja Wydział Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. w większym niż dotychczas stopniu będzie dostępny dla mieszkańców. Nie oznacza to jednak pełnego zniesienia ograniczeń i jego funkcjonowania jak przed pandemią.

Od poniedziałku, 4 maja, wydział zostanie otwarty dla mieszkańców, którzy w godzinach urzędowania (poniedziałek-środa 8:00-15:00, czwartek 8:00-17:00, piątek 8:00-13:00) będą mogli w Punkcie Obsługi Klienta przy ul. Pszowskiej 92a złożyć osobiście dokumenty czy uzyskać informację o sposobie załatwiania sprawy. Nie oznacza to jednak bezpośredniego dostępu do stanowisk obsługi w referacie prawa jazdy czy rejestracji pojazdów. Dokumenty będzie można złożyć wyłącznie w okienku, znajdującym się w holu wydziału. Tam zgodnie z kolejnością wpływu będą rejestrowane i przekazywane do stanowisk obsługi. Po załatwieniu sprawy pracownicy WKT będą się kontaktować z zainteresowanymi osobami w celu ustalenia daty i sposobu odbioru dokumentów lub tablic rejestracyjnych. Część dokumentów będzie doręczana w dalszym ciągu za pośrednictwem poczty, jak chociażby przygotowane do odbioru dowody rejestracyjne lub prawa jazdy. Należy zatem wziąć pod uwagę, że nadal nie będzie możliwe załatwienie sprawy na miejscu i ,,od ręki''.

Z uwagi na przepisy sanitarne w wydziale będą mogły równocześnie przebywać nie więcej niż 3 osoby. Przypominamy też o konieczności założenia maseczki ochronnej oraz rękawiczek (będą także dostępne na terenie urzędu). W wydziale będzie też można zdezynfekować ręce. Dodatkowo codziennie między godz. 11:00 a 11:20 będzie następować przerwa techniczna na zdezynfekowanie pomieszczeń.

Pozostałe wydziały urzędu będą funkcjonować jak dotychczas, czyli bez bezpośredniej obsługi interesantów, z możliwością pozostawienia korespondencji w specjalnie wyznaczonym do tego pojemniku oraz załatwiania spraw zdalnie.

Z przykrością informujemy, że w tym roku, z uwagi na panującą w kraju epidemię koronawirusa, w trosce o zdrowie uczestników jak i organizatorów, Dożynki Gminne nie zostaną zorganizowane w dotychczasowej formie. Zapraszamy rolników wraz z rodzinami oraz mieszkańców na uroczyste, dziękczynne msze święte, które zostaną odprawione w ich intencji. Pierwsza msza zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP w dniu 3 września w czwartek o godz. 8.00, druga odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 9.00 w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Już teraz wszystkich serdecznie zapraszamy.

w ślad za Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przypominamy Państwu, że Urząd Gminy Marklowice oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Marklowicach czynny jest w ciągu tygodnia (od pn-pt).

W dalszym ciągu w Urzędzie nie jest prowadzona bezpośrednia obsługa klientów. Wyjątkiem są sytuacje, w których zapewnienie pomocy klientom jest niezbędne, w szczególności w zakresie spraw dotyczących:

- ewidencji ludności i dowodów osobistych,
- pomocy społecznej,
- świadczenia usług komunalnych,
- administracji architektoniczno-budowlanej,
- ochrony środowiska związanych z inwestycjami.

Tak jak dotychczas, osobiste załatwienie sprawy w Urzędzie możliwe jest po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu z pracownikiem danej komórki organizacyjnej. Dostęp do urzędu (parter) możliwy jest poprzez boczne wejście od strony poczty. Prosimy o przychodzenie w maseczkach oraz rękawiczkach, które po założeniu można zdezynfekować na parterze budynku, przy głównej klatce schodowej. Na parterze obok głównego wejścia znajduje się aparat telefoniczny, który po podniesieniu słuchawki przywołuje sekretariat urzędu.

Tak jak do tej pory można wnioski i inne pisma przesyłać pocztą lub składać do „skrzynki podawczej", która zlokalizowana jest w bocznym wejściu do budynku. Za bocznym wejściem znajdują się również druki wniosków, deklaracji i in.

Podajemy numery telefonów i adresy e-mailowe komórek organizacyjnych, gdzie można uzyskać potrzebne informacje o załatwianych w urzędzie i jednostkach sprawach:
1. Urząd Gminy Marklowice: tel. 32 459 28 00; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
- podatki: tel. 32 459 28 13; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- dowody osobiste/działalność gospodarcza: tel. 32 459 28 40.
- budownictwo/gospodarka komunalna: tel. 32 459 28 30.
2. Ośrodek Pomocy Społecznej: tel. 32 455 06 84; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
3. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej: tel. 32 455 02 92; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
4. Biblioteka – nieczynna do odwołania; tel. 32 454 31 53.
5. Gminny Zespół Obsługi Placówek Oświatowych: tel. 32 455 03 95, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Proszę również, by należności na rzecz Gminy Marklowice i jej jednostek realizować, w miarę możliwości, elektronicznie.

Z wyrazami szacunku

Tadeusz Chrószcz
Wójt Gminy Marklowice

Marklowice, dnia 23 kwietnia 2020 r.